Las
Wakacje

Weekend nad jeziorami

Na obszarze Mazur znajduje się wiele pozostałości po dawnych wiekach tego regionu oraz liczne zabytki kultury ludowej. Od trzynastego do połowy szesnastego wieku ziemie te były własnością Zakonu Krzyżackiego, dlatego tak liczne są relikty pochodzące z tego okresu. Są to głównie zamki obronne. Na polach pod Grunwaldem rozegrała się 15 lipca 1410 roku jedna z większych bitew epoki średniowiecza pomiędzy wojskami Polski i Litwy pod wodzą króla Władysława Jagiełły, a najznakomitszym rycerstwem Zachodniej Europy zjednoczonym pod sztandarem Wielkiego Mistrza Zakonu.

Bitwa ta ma dla Polaków znaczenie symboliczne, dlatego w każdą rocznicę odbywają się uroczyste obchody i rozgrywana jest rekonstrukcja bitwy. Inny ważny obiekt zabytkowy pochodzi z okresu drugiej wojny światowej. Jest to kwatera Hitlera – Wilczy Szaniec, położona w lasach niedaleko Gierłoża. Jest to system dobrze zamaskowanych bunkrów i umocnień zbudowany w 1940-41 roku w kompleksie gęstych lasów o powierzchni 800 ha. Na wschód od Wilczego Szańca 26 czerwca 2009 roku otwarty został Park Zabytków Warmii i Mazur w Miniaturze.

Eksponaty historyczne i archeologiczne zbudowane w skali 1: 25 w stosunku do tych w naturze znajdują się na powierzchni 3 ha. Udostępnione są w tej chwili: pałac, wiatrak, staropruskie grodzisko, chałupa mazurska oraz most kolejowy z Stańczyków. Fotografie obiektów, które dopełnią park, znajdują się wyeksponowane na wielkich planszach. Między innymi, znajdzie się tam miniatura Sanktuarium w Świętej Lipce. Można też podziwiać piec ceramiczny z tradycyjnych kafli mazurskich, dawne meble i biżuterię. Na terenie parku znajduje się ogród warzywny, oranżeria, plac zabaw i grill bar i bezpłatny parking. Można zobaczyć wystawę fotografii zabytkowej architektury Królewca.

Na terenie parku mają się też znaleźć miniatury obiektów zabytkowych, które już nie istnieją. Turyści mogą zwiedzać ten obiekt od początku kwietnia do końca października. Zabytki architektury ludowej oraz różne dawne wiejskie sprzęty można podziwiać w Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni i w skansenie w Olsztynku. W leśniczówce Pranie znajdują się pamiątki po wybitnym poecie Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *